Żabianka 18  (81) 866-70-30   kancelaria@parafiazabianka.pl A A A  

378 Rocznica śmierci Ks. Wojciecha Męcińskiego

środa, 24-03-2021


Dziś przypada 378 rocznica śmierci ks. Wojciecha Męcińskiego, jezuity pochodzącego z Osmolic (dziś Białki Dolne, gmina Ułęż). Wojciech Męciński herbu Poraj urodził się w 1598 roku w Osmolicach nad rzeką Wieprz.

Dziś przypada 378 rocznica śmierci ks. Wojciecha Męcińskiego, jezuity pochodzącego z Osmolic (dziś Białki Dolne, gmina Ułęż).

Wojciech Męciński herbu Poraj urodził się w 1598 roku w Osmolicach nad rzeką Wieprz. We władaniu jego rodziny było 17 wsi i miasteczko Nowodwór. W młodości Wojciech ciężko zachorował. Gdy żadna z ówcześnie znanych metod nie przynosiła rezultatu, został ofiarowany Matce Bożej Częstochowskiej i odzyskał zdrowie. Wstąpił do zakonu jezuitów gdzie przyjął imię Albert, ukończył Akademię Krakowską. Wielokrotnie podejmował dziękczynne pielgrzymki na Jasną Górę. Źródła wskazują, że podczas studiowania i pogłębiania swojej wiary doznał objawienia, w którym zobaczył Matkę Bożą. Nie był to przypadek, ponieważ jego życie w tajemniczy sposób związane było właśnie z Jasnogórską Panią. Kiedy przebywał w Italii, 14 grudnia 1619 roku spadł z wysokiego urwiska do morza. Tracąc siły z powodu wychłodzenia organizmu, znów ofiarował się Maryi. I tym razem wzięła go w swoją opieką i uratowała od śmierci.

Cały swój majątek ksiądz Wojciech przepisał na kolegium jezuickie i sam wybrał się na misje, aby nieść Chrystusa ludom, które jeszcze go nie znały. I tak wędrował między innymi do Wietnamu, Indii, Tajwanu, Indonezji, Kambodży, gdzie był przełożonym polskiej misji jezuickiej. Tak w końcu trafił do Japonii, gdzie miały miejsce wówczas okropne prześladowania Chrześcijan. Chciał wesprzeć swych braci mimo zagrożenia.

Bardzo szybko został zdemaskowany, pojmany i skazany na śmierć przez tamtejsze władze za wyznawanie wiary w Jezusa Chrystusa. Jego śmierć nie była jednak krótkim wydarzeniem. Przez 7 miesięcy codziennie ksiądz Wojciech torturowany był karą wody. Próbowano go zmusić do wyrzeczenia się Chrystusa przez napełnianie wodą całego brzucha. Ksiądz Wojciech nie wyrzekł się Pana, więc 17 marca 1643 roku przystąpiono do ostatecznego wykonania wyroku. Przez 7 dni poddawano go najokrutniejszym z możliwych tortur, po czym jego ciało porąbano i spalono, a prochy rozsypano do oceanu.

Pamiętajmy dziś w swojej modlitwie o tym naszym nadwieprzańskim, polskim Męczenniku. Niech jego ofiara będzie dla nas przykładem wspaniałego męstwa i dojrzałości w wierze. Kiedy będziecie na Jasnej Górze, zwróćcie głowę w prawo po wejściu do Kaplicy NMP. Tam na marmurowej tablicy znajduje się wspomnienie ks. Męcińskiego, jego „symboliczny” grób”.

Osobista modlitwa ofiarowania się Matce Bożej ułożona przez ks. Wojciecha Męcińskiego z Osmolic.

"Najświętsza Dziewico Boża Rodzicielko Maryjo – ja (NN), mimo że z każdej strony niewolnik Twój, i najniegodniejszy, abym do liczby sług Twoich był przyjęty; ufny jednak pobożnością i dobrocią Twoją, i pobudzony pragnieniem Tobie służenia i podobania się, mocno postanawiam i przyrzekam, od tego czasu zawsze być Tobie posłusznym, i wiernie służącym; i abym od innych, dla sił moich skuteczniej był służący Tobie. I Ciebie wybieram dzisiaj na Orędowniczkę, Panią i Matkę, wobec Błogosławionych Aniołów Michała, Gabriela, i Rafała, i Anioła mego Stróża, i Świętych Joachima, Anny, i Józefa, Jana Baptysty, Piotra, Pawła i Jana Ewangelisty, i całej niebiańskiej Kurii. Od Ciebie zatem Matko najłagodniejsza poprzez krew Jezusa Chrystusa proszę pokornie, abyś mnie na sługę wiecznego przyjąć i do liczby Tobie poświęconych zapisać raczyła; i pomagała w działaniach moich, i łaskę dla mnie uzyskała, abym we wszystkich myślach, słowach i czynach tak się prowadził, iż nigdy Twoich i Syna Twego oczu nie obraził; i błagam, abyś pamiętająca była o mnie, i mnie nie opuściła w czasie mojej śmierci. O łaskawa, o święta, o słodka Dziewico Maryjo."

opracował: Mariusz Pawlak

Korzystanie z niniejszej witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies. Zmiany warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do plików cookies można dokonać w każdym czasie. Polityka Prywatności    Informacje o cookies

ROZUMIEM